Zgodnie z art. 23 projektowanej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia przepisy rozdziału stosuje się do podmiotu prawnego, na rzecz którego wykonuje lub świadczy pracę co najmniej 50 osób.
Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu próg, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937.
Jednostki zatrudniające mniejszą liczbę pracowników mają prawo, a nie obowiązek tworzenia procedur ochrony sygnalistów.
Według zapisów prawnych obowiązek ochrony sygnalistów począwszy od 17 grudnia 2023 r. będzie ciążył na przedsiębiorstwach, które zatrudniają co najmniej 50 osób. W związku z tym organizacje z mniejszą ilością zatrudnionych tj. 49 osób nie mają takiego obowiązku. W przypadku zatrudniania dodatkowych pracowników po terminie wejścia ustawy w życie pracodawca ma obowiązek stosowania się do przepisów ustawy już od momentu, w którym zostanie przekroczona liczba 49 zatrudnionych. Należy więc odpowiednio wcześniej przygotować się na przyjęcie dodatkowych pracowników poprzez wdrożenie odpowiednich procedur i rozwiązania, które zadba o ochronę sygnalistów do dnia, w którym pracę rozpocznie 50 osoba zatrudniona.
Pojawiają się również głosy prawników, że pod uwagę powinno byś brane średnioroczne zatrudnienie, a także do liczby 50 osób wliczają się również osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych (umowa o dzieło i zlecenia).